Była sobota - przedostatni dzień plenerowej sesji egzaminacyjnej w Skokach, a trzeba mi było zaliczyć jeszcze egzamin z rzeźby.

Parametry zadania:

  • Temat: "Połączenie"
  • Sposób realizacji: dowolny (rzeźba, instalacja, obiekt, performance, wideo i co tam jeszcze komu do głowy przyjdzie)
  • Materiały: we własnym zakresie
  • Czas: 1,5 dnia

Fakt, że temat podany był na początku pleneru lecz wcześniej trzeba było też zaliczyć malarstwo i rysunek. Coś tam mi się po głowie tłukło z wykorzystaniem silniczków elektrycznych, lecz gdzie je kupić w małym miasteczku? Wpadłem na pomysł, że silniczki są w zabawkach więc pobiegłem do sklepiku i poprosiłem o dwie najtańsze zabawki z silniczkiem. Jedna była sprawna, a jedna z reklamacji, więc dostałem nawet upust 5 zł. Zabawki rozebrałem na części, silniczki wyjąłem i próbowałem je sprzężyć elektrycznie, a potem wymyśleć formę i uzasadnienie dla dzieła, aby było zgodne z zadanym tematem. Niestety próby nie powiodły się i nie uzyskałem umyślonego efektu. I tak zastał mnie sobotni poranek bez pomysłu na pracę.

Musiałem pospieszyć się z pomysłem najdalej do godziny 13; o tej godzinie zamykano sklepy w Skokach, więc potem już nic nie kupię co mi potrzeba - pomyśłałem. Mam umysł inżyniera, więc myślałem po inżyniersku. A może coś z magnesami? Gdyby było to połączenie niewidoczne, a jednak było? No tak - połączenie polem magnetycznym! To jest to - pomyślałem i zaraz zacząłem kombinować jak zdobyć magnesy, a czasu mało... Yes, Yes, Yes - przypomniałem sobie, że magnesy są w zamkach magnetycznych do szafek kuchennych. Poleciałem do sklepiku z gratami i na szczęście znalazłem takie zamki po 1,50 za sztukę. Kupiłem tuzin, rozebrałem i miałem 12 magnesików. Teraz forma - dwa żurawie POŁĄCZONE polem magnetycznym. A z czego je zrobić? Pomyszkowałem na sąsiadującej budowie nowej pracowni i przytargałem listwy, deski i kawałki podłogowych plytek ceramicznych. Odetchnąłem, bo już wiedziałem, że mam wszystko, aby TO zrobić; jeszcze tylko miejsce gdzie to postawię. Znalazłem konwaliowy klomb - nadawał się idealnie. I do roboty: z listew -> ramiona żurawii, z desek -> podpory, z płytek ceramicznych -> obciążniki do wyważenia konstrukcji. Po południu miałem już swoje dzieło! A efekt?

Możecie obejrzeć na ---> YOUTUBE

 

 

Komentarze 

 
0 #3 atka 2012-07-25 10:04
Magnetyczne!
Cytować
 
 
0 #2 Gosia 2012-07-10 17:44
dobre:)
Cytować
 
 
0 #1 Ibe 2012-07-10 12:31
Podobami się zarówno pomysl , jak i realizacja. Elegancja i lekkość ... Gratulacje!!!!!
Cytować