Odnalazłem w zakamarkach kilka pamiątek po naszej tegorocznej wystawie w Berlinie: informacje o nas i wystawie w wydawnictwach berlińskich, plakat i przemówienie Wernera Laube podczas wernisażu. Z satysfakcją je zamieszczam na pamiątkę.

  1. Blättchen
  2. Kultur
  3. Der Bohnsdorfer
  4. Plakat
  5. Przemówienie

 

Blättchen z 5 września 2013 sympatyczna wzmianaka:

 

W przewodniku kulturalnym Kultur nr 08/2013:

 

W Der Bohnsdorfer z sierpnia 2013:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plakat naszej wystawy

 

 

Przemówienie Wernera Laube podczas wernisażu naszej wystawy (tłum. z j. niemieckiego: Irena Jauer)

 

Szanowne panie i panowie!    Drodzy malarze i przyjaciele z Polski!   Drodzy przyjaciele sztuki i artystów!

W imieniu Kunstverein Treptow e.V. chciałbym najpierw serdecznie podziękować panu Reno Döring, pani Brigitte Silna i Kulturring Berlin e.V. za umożliwienie i wsparcie przy organizowaniu tej wystawy w Kulturkuche Bohnsdorf, miejscu o długoletniej tradycji kulturowej. Szczególnie dziękuje twórcom tej pięknej ekspozycji, z którą przybyli do Berlina. Dziękuję również gościom za przybycie na wernisaż!

Z ogromną przyjemnością pragnę wam dzisiaj przedstawić osiem polskich artystów malarzy z Gorzowa Wielkopolskiego, z którymi łączy mnie i moich kolegów artystów z Treptow już wiele lat serdeczna przyjaźń. Grupa ta, składająca się przede wszystkim z artystów amatorów, nazwała się "Zakaz parkowania", co po niemiecku brzmi może nieco nie prozaicznie "Parken verboten". Ale mogę was uspokoić, drodzy goście! Nie musicie się obawiać, że wasze samochody są w tej chwili holowane sprzed domu ... Nazwa "Zakaz parkowania" jest symbolem i jednocześnie programem grupy: "Kto w życiu nie parkuje, ten zajdzie dalej" i być może dotrze trochę szybciej do celu, który członkowie grupy sobie wytyczyli, czyli przede wszystkim stały rozwój i doskonalenie kunsztu plastycznego, poznawanie nowych kierunków i stylów oraz możliwości wyrażania siebie i swoich uczuć. Ich portal internetowy: www.zakazparkowania.pl. jest miejscem wirtualnych spotkań z ludźmi zainteresowanych sztuką z Gorzowa i okolic, wymiany opinii i prezentacji własnych prac.

Rezultat ponad dwuletniej działalności zaprezentowała grupa „Zakaz parkowania" na ich pierwszej wspólnej wystawie pod hasłem „Na obrzeżach". Temat ten wzbudził wśród członków grupy różnorodne myśli, uczucia i skojarzenia, jednakże "na obrzeżach" to nieograniczona liczba terminów, pytań i odpowiedzi, kształt i kolor ulegają zmianie, tracą swoją oczywistość. Zastosowane techniki, malowanie farbami akrylowymi, akwarela, pastel, malowanie farbami olejnymi, rysunek i grafika cyfrowa przyczyniły się do różnorodności prezentowanych obrazów. Pozwólcie mi, panie i panowie, przedstawić wam dzisiaj twórców tych dzieł sztuki:

Iza Berdowska - maluje akwarele i posługuje się jedną z najstarszych technik fotografii, cyjanotypią, wprowadzając nas w tajemniczy świat magii i iluzji.

Teresa Erdmann - zajmuje się różnymi technikami plastycznymi. Lubi eksperymentować i wykorzystuje grafikę cyfrową tworzoną na bazie fotografii.

Renata Ligocka - wykonuje malarstwo nastrojowe. Jej obrazy niosą w sobie elementy liryczne i kobiece, jak i również poszukiwanie minionych wydarzeń.

Eliza Kozłowska - posługuje się techniką olejną z zastosowaniem szpachli. Podejmuje tematykę egzystencjalną, podnosi kwestię losu, znaczenie podejmowanych decyzji w życiu, kariery i ostatecznie przynależności do grupy społecznej.

Małgorzata Pieczyńska, najmłodszy członek grupy - wykorzystuje technikę olejną, próbując odpowiedzieć na pytania egzystencjalne. Wprowadza nas do swojego sekretnego świata i zachęca do zastanowienia się nad kwestiami jeszcze nie zdefiniowanymi i niezrozumiałymi.

Bronisław Pilich - porusza tematy, które są ściśle związane z emocjami i namiętnościami. Jego obrazy przedstawiają epizody z życia "jakiejś Anny i jakiegoś Piotra". W nich odzwierciedlają się doświadczenie życiowe, piękno życia, miłość, ale też oczekiwamie na cud, rozczarowanie i rozpacz.

Marek Sitko - jako malarz, rysownik i rzeźbiarz pokazuje uzależnienia między formą, fakturą i barwą oraz używa właściwości psychofizycznych ludzkich oczu. Za pomocą prostych form geometrycznych udaje mu się przedstawić złudzenie ruchu i wymiaru.

Halina Sobczyk - wykorzystuje wiele technik malarstwa i rysunku, m.in. ołówek, pastel i olej. Tworzy pejzaże, martwe natury i portrety. Na wystawę namalowała portrety wszystkich członków grupy.

W tym miejscu chciałbym również serdecznie przywitać jeszcze jednego artystę z Polski, pomimo że nie należy do grupy „Zakaz parkowania" i jego prace nie są na tej wystawie prezentowane - pan Błażej Kaczmarek, rzeźbiarz i komisarz plenerów artystycznych w Stońsku. Bez jego niestrudzonego, wieloletniego zaangażowania na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami wystawa w Kulturkuche Bohnsdorf nie miałaby miejsca. Po raz ósmy już zaprosił on tego lata członków Stowarzyszenia Sztuki Treptow do wspónej pracy nad Ujściem Warty, i nie tylko zapoznaje nas z wyjątkowo pięknym krajobrazem, ale także umożliwia nam spotkania z artystami z Gorzowa. Podczas wspólnego malowania w plenerze lub w świetlicy, która służyła nam przez tydzień jako studio, ale także w wielu rozmowach w języku niemieckim, polskim, angielskim i często również rosyjskim, poznaliśmy tu obecnych oraz wielu innych polskich artystów jako przyjaznych, dowcipnych, niezwykle pracowitych i kompetentnych twórców, których bardzo cenimy. Obywatele z Treptow-Kópenick mogli już wielokrotnie podziwiać w "Ratz Fatz e.V" ich pejzaże, stworzone („POCZYNIONE") w czasie plenerów artystycznych . Pomieszczenia w Kulturkuche Bohnsdorf umożliwiają członkom grupy "Zakaz parkowania" prezentację tylko fragmentu ich twórczości. Gratuluję i życzę Warn, aby wystawę tą odwiedziło dużo gości!

7 września odbędzie się tutaj specjalnie zorganizowany niemiecko-polski festyn i pokaz slajdów z plenerów w Słońsku, który pozwoli Wam, drodzy goście, na głębszy wgląd w twórczość artystów z Polski i z Treptow. Dziękuję za uwagę!

Werner Laube Vorsitzender des Kuntsvereins Treptow e. V.

 

 

Komentarze 

 
0 #1 atka 2013-11-01 10:21
To miło Marek, że zebrałeś informacje o naszej wystawie. Jest co wspominać!
Cytować